Empatie

Empatie je neboli vcítění označuje porozumění emocím a motivům druhého člověka. Pro schopnost empatie je užitečné umět odložit svoje vlastní názory, hodnoty a předsudky. Tento článek není o tom, jak říkat věci jinak, ale je to o uvědomění co vlastně často druhým říkáme, i když v dobrým duchu ale přesto se naše snaha obrátí proti nám.

Představ te si

Je vám devět a hraje te si s dětma venku na hřišti. Někdo ale do vás žduchne a zamažete si od trávi školní oblečení. Máte strach že vám nadají rodiče, navíc jste to oblečení měli rádi. V té chvíli máte strach i zlot na teho, co vám to provedl. Na což doběhne váš nejlepší kamarád a chce vám pomoci. Řekne vám, to nic není, pojď půjdem na kolotoč. To vám ale nijak nepomohlo, ba naopak, jste naštvaní navíc na svého kamaráda že vám říká, že to nic není. Vždyť to pro vás znamená právě ten obrovský strach a zlost. Navíc už vůbec teď netoužíte jít někam na kolotoč.

Kamarád který vám chtěl vzít na kolotoč, to sice myslel dobře, chtěl vás tam vzít aby jste na to co nejdříve zapoměli ale neuvědomil si co vám říká. Dokázal se částečně vcítit do vašeho problému ale odkoukané komunikační prostředky mu zhatili záchranou operaci.

Je důležité pochopit druhého a následně se správně vyjádřit.

 

Chápu že jsi naštvaný, co kdyby...

Vím že by jsi chtěl, ale...