Dělejte oboustrané dohody

Vy něco chcete, dítě něco chce a společně hledáte řešení. Vymyslete řešení které vyhovuje oběma stranám.

Jsme si rovni

Jestli rodič nebo určuje jak to bude a dítě nemá prostor vyjádřit se, pravděpodobně bude spokojena jen jedna nebo žádná strana. V případě nespokojenosti, dítě reaguje vzdorem. Takto nastavený vztah nevede k přátelství, k respektu ale k nechuti a nenávisti. Hledat řešení které vyhovuje obou stranám se vyplatí!

Jako rodič, dospělý, učitel, vedoucí máte výhodu na své straně a dítě Vás pod hrozbou většinou uposlechne. To je sice krátkodobě příjemné ale není to slepá ulička? Bude mít Vás dítě rádo? Jak se bude chovat k druhým?  

Né všechno je dohoda

Každá dohoda by měla skončit kladně nebo neutrálně. Jestliže jedna strana je nespokojená, určitě se nejednalo o dohodu. Rodič většinou většinou má jasnou představu jak to chce, jak to má být a nedává žádný volný prostor dítěti se k tomu vyjádřit. Předpokládá že jeho řešení je pro obě strany dostatečně přijatelné. 

 

Oznámit jak to chcete vy nestačí. V případě nespokojenosti očekávejte vzdor nebo i boj. 

Domluvit se neboli vytvořit dohodu, na to potřebujeme znát i názor druhého. Ať už je jakýkoliv. Nedosáhnete dohody tak že budete dítěti lépe vysvětlovat nebo častěji opakovat jak si myslíte že je to správně. Možná by ustoupilo z vyjednávání či boje ale určitě se nebude jednat o dohodu. 

 

Jak na dohodu

1. Sdělte co potřebujete.

  • CO  - Potřebuji aby jsi byl zítra vyspaný.  JAK (Potřebuji aby jsi šel spát)

 

2. Sdělte proč to požadujete.

  • Vysvětlení - Zítra ráno budu spěchat a proto bych potřebovala by jsi byl také rychlí. Pomůže tomu když budeme vyspaní.

3. Co navrhuješ? JAK to uděláme?

  •  Případně nabýdnout možnosti

Jistě jste správně pochopili, důležité je sdělit co chcete za výsledek na konci, né jak toho chcete Vy docílit. 

 


4. Zpětné shodnocení

  • Pokud se jednalo o dohodu, jsou obě strany spokojené. Nezapomeňte že vy nejste šéf ale spoluhráč.

 

Dohoda nevede k tomu, aby jste měli vše jak si to představujete vy, ale aby vád protistrana respektovala.

 

Respekt  je vztah mezi lidmi - ohled, uznání, úcta. Respekt nezískáte ubližováním druhému i když vlastně jste to mysleli dobře. Často nám uniká co je pro druhého důležité.

 

Příklad

Sedmileté dítě - má domluvené rande, úkoly by si chtělo udělat až večer - po rande. (Samozdřejmě je to soukromá informace a rodiči nesděluje.)

Rodič - to vidí jinak, chce aby si dítě udělalo úkoli hned aby měl o starost méně a dítěti často to vysvětlí tak, že už pak bude mít alespoň klid od poviností.

V takovém případě se často neděje dohoda, ale pouze rodič přikáže "než půjdeš ven, uděláš si domácí úkoly". Zkuste sami vymyslet jak by to měla taková dohoda měla vypadat. Pravděpodobně to nebude nejuspokojivější řešení ale bude přijatelné pro obě strany.