Děti potřebují vlastní finance

Stalo se Vám už někdy, že se Vaše děti v obchodě dožadovali křikem či trucováním zakoupení nějaké sladkosti nebo věci? Pokud ano, řekneme Vám jak to udělat aby jste Vy i dítě bylo spokojené a vaše peněženka nechudla..

Děti to tak moc chtějí,  že brečí, křičí, trucují nebo donekonečna prosí až nakonec mamince dojdou nervy a řeknou “vem si to”.

Než si povíme jak to vyřešit, zkusme se podívat na příčinu problému. Každý člověk i to nejmenší dítě má své potřeby a touhy, které potřebuje občas uspokojit. Určitě jste někdy v obchodě na něco dostali chuť, nebo když jste spatřili nějkou věc, kterou v té chvíli toužili mít.  Oddolat mlsné je složitý úkol i pro dospělého.. Někteří dospělý než jdou do obchodu se prvně nají, sepíší přesný seznam nákupu aby se nezdržovali u lákavých výrobků, zkrátka udělají vše, aby jejich touhy a chutě byli utlumeny. I přezevšechny opatření si dospělý vyhrazují peníze na své touhy, třeba na zmrzlinu. Děti ještě ale neumí takto plánovat a nemají často ani peníze za které si mohou koupit co chtějí.    

Nepoučujte a nediktujte..

Dejte dětem kapesné zodpovědnost za své peníze, to znamená že tyto své peníze může libovolně utratit za co a kdy chtějí. Tím však ale nekončí! Důležité je vysvětlit na co tyto peníze dostávají. Je dobré říct, že další peníze ten měsíc nedostanou a že už jim nebudte nic kupovat.Vysvětlete jim že si musejí rozmyslet za co své peníze chtějí utratit, zmrzlinu, kino nebo si je budou šetřit na velké věci.

Samozdřejmě teď nemyslíme aby si děti museli kupovat za tyto peníze oblečení nebo jídlo. Toto kapesné má sloužit na běžné potřeby člověka - například na dárky pro kamarády, na kino, knihy, zmrzlinu, hračky, pití, výlet.. Nemusíte se bát že peníze utratí za první blbost co uvidí, oni dobře budou počítat, zvažovat jestli se jim to vyplatí a jestli peníze později ještě nebudou na něco potřebovat. Je to dobrý způsob jak mohou zíkají přehled o hodnotě peněz. Možná ze začátku přijde krize, kdy dětem nevystačí peníze na toužené věci, ale pouze z vlatních chyb se učíme.

Nevyužívejte tento nástroj k vytrestání  dětí či aby zažili tvrdou realitu.  Mějte soucit!

Né vždy se dětem podaří správně hospodařit s penězi. Může se stát že nastane situace kdy by jste dítě zranili. Děti mouhou chtít vyrazit s přáteli na koupaliště ale ejhle, už nemáme a teď místo toho budou zklamaní doma..Chcete li aby Vše děti měli soucit? Souciť te s nimi a dejte jim peníze. 

Dětství je čas učení, chybování, trénování zkrátka řečeno, nedojde exekutor. Pokud však děti tyto zkušenosti nesesbírají, budou je sbírat v tvrdém světě až v dospělosti. Možná jste tento problém nikdy nezažili a byli jste zcela zodpovědní ale Vaše děti nevychovávají vaše rodiče, oni nejsou Vy..  

Zkusme ale zajít ještě dále, nechme děti ať si peníze vydělají. Zjistí že to není tak snadné, určitě vás budou lépe chápat až po vás budou zase něco chtít. Děti běžně až na nějaké vyjímky jako v herectví pracovat nemohou ale existují práce které svým způsobem dělat mohou. To neznamená že jim zavřete Váš kohoutek. Jde především aby zjistili jak je těžké vydělat peníze ale také mohou při těchto činností natrénovat důvtip, grafické či programátorské dovednosti, trénovat svoji kreativitu nebo logické myšlení.

Pletení náramků - paracord

Pletení nárámků z padákových šňůr je velice snadné a zvládne vyrobit každé dítě, přesto takový náramek najde svého kupce. Náramek dítě zvládne uplést během jedné hodiny. Šňůry můžete dětem zakoupit přes internet nebo si je mohou koupit v kamenných obchodech. Návod jak uplést náramek si děti zvládnou na internetu najít sami nebo můžete s nimi zkusit uplést první náramek. Mladší děti mohou takoví náramek prodávat svým kamarádům ve škole a starší mohou zkusit prodávat náramky na internetu.  

 

Prodej zeleniny

Nechte dětěm na zahradě místo pro pěstování zeleniny, v případě přebytku ji mohou i prodat například místnímu obchodu se zeleninou nebo prodávat známím a přátelům ve své obci. V článku Zahrada hrou jsme také psali o tom že každé dítě může mít rádo činnosti na zahradě. Jen je potřeba se k zahradě stavět smysluplně a pozitivně. 

 

 Tvorba webové prezentace

Děti mohou tvořit webové stránky, není to nic co by devítileté dítě nezvládlo, na různých diskusních fórech naleznou poptávky určeny pro začátečníky i když třeba za méně peněz. Znám i děti které prodali webovou prezentaci za 50 tisíc a někteří jen za 200 korun ale stále jsou to peníze. Děti se naučí něco nového a zjistí hodnotu peněz. Peníze které si vydělá nejspíš budou muset putovat na váš bankovní účet ale to už je maličkost.

 

Tvorba her

Teď si asi říkáte že by to muselo být hodně šikovné dítě aby umělo na programovat hru, přesto existuje cesta že to zvládne i sedmileté dítě. Existuje program Game maker který je určený na výrobu her. V tomto programu se naučíte tvořit hry během hodiny. Hezká hra lze vytvořit za pár hodin. Chce to jen mít zajímavý nápad a hezky ji zpracovat. Na internetu existují stránky kde nabízí herní grafiku zdarma. Prodat takovou hru není příliš složité. Stačí vložit hru do google play-storu a všichni lidi na světě co mají mobil s androidem si mohou zahrát hru vašeho dítěte. Nebo hru může hru prodávat prostřednictvím své webové prezentace.

 

Psaní knih

Napsat knihu je poměrně snadné jen to chce mít umělecké vlohy a trpělivost. Zní to jako nesnadný úkol, což možná je ale stačí knihu nabídnout pár nakladatelství a má vaše dítě velkou šanci na úspěch že jeho knihu vydají. Nakladatelství zajistí korekturu a všechno potřebné. Máte to zcela bez práce, jediné co musíte je zaujmout. Existuje tu i varianta že můžete prodávat knihu v elektronické formě. Stačí vytvořit prezentaci o knize a připojit přes platební služby možnost zakoupení a je to.   

Bavením publika živě přes internet

Díky aplikacím se může stát hrdinou reality show naprosto kdokoliv a vydělávat peníze. Stačí si nainstalovat mobilní aplikaci zvanou Younow a vaše dítě může skoro ihned vysílat živě. Jednoduše začnete dělat něco před kamerou co diváky může zajímat, zpívat, hrát, vykládat vtipy nebo jen něco mluvit. V rámci YouNow tak fungují i různé virtuální dárky. Každý smajlík nebo dáreček stojí peníze. Čím více zaujmete publikum, tím častěji dostáváte dárky které pak převedete na peníze. Publikum může s vámi v reálném čase chatovat a vy s tak můžete na vaše fanoušky ihned reagovat. Přes tuto službu je poměrně snadné vydělat si peníze, ve službě jsou připojeny děti co vydělávají i tisíce korun. Možná si říkáze že je to nebezpečný způsob ale všechny vysílání kontrolují administrátoři webu kteří dohlíží na koreknost celé služby. 

Prodej fotek

Dnes už má skoro fotoaparát každý v rodině. Hezké pofografie lze snadno prodávat i pro komerční využití. Na internetu existuje plno fotografií zdrama přesto je zájem i po fotografiích za peníze. Existují různé webové stránky určené k prodeji fotek, stačí se pouze zaregistrovat. 

Kreslení portrétů

Portréty dnes docela frčí a o zákazníky na ulici není nouze. Stačí mít sebou pár svých děl, tužku a pár papírů. Je to jen pro děti co mají tvůrčí schopnost ale tuto schopnost lze získat v ranném věku. Napsali jsme již dříve článek Fantazie dětí je nekonečná o tom jak můžete nechat děti rozvíjet se tvůrčím směrem. 

Prodej obrazů

Děti mohou využít svůj tvůrčí potenciál k malování obrazů. Plátno a barvy něco stojí ale pokud vám nejde o velké zhodnocení, určitě je to jedna z cest jak si děti mohou přividělat.

Korektury textů

 

Obchodování na burze

 

Překlady textů

 

Text nachystaný pro Copywritera